Poezja została nagrodzona


Tegoroczna gala Wawrzynu – Nagrody Literackiej Warmii i Mazur odbywała się w nowej części budynku WBP przy ul. 1 Maja. W pachnącej jeszcze nowością sali konferencyjnej było przestronnie i wygodnie. Większość miejsc było zajętych przez byłych laureatów i laureatki, kapitułę, przedstawicieli władz i bibliotekarzy, a właściwie bibliotekarki, bo panów bibliotekarzy tam prawie nie było. Imprezę otwierał Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor WBP, który zacytował któregoś z samorządowców, mówiąc: „co nam po drogach, jeśli nie prowadzą one do bibliotek?.” Słowa mogłyby być mottem gali, która w końcu łączy ludzi władzy i osoby obcujące na co dzień z książkami. Ten cytat staje się bardzo aktualny 
w świetle mało optymistycznych wyników badania czytelnictwa, które przedstawiła kilka miesięcy temu Biblioteka Narodowa… Ale wróćmy do Wawrzynu.


Nominowani jeszcze nie znają wyników. Od lewej: Krzysztof Bochus, Wojciech Hieronymus Borkowski,
Antoni Janowski jako Tolo Szaleńczyk, Anna Matysiak, Kazimierz Kaz Ostaszewicz



Nagrodę czytelników zdobył Wojciech Borkowski za tom wierszy „List z detencji”. Cieszymy się z tego podwójnie, bo pan Wojtek jest naszym sumiennym uczestnikiem Kreatywnego Dyskusyjnego Klubu Książki. Nie tylko my prowadzące, ale też pozostali uczestnicy są pod wrażeniem jego skromności i erudycji. Pan Wojtek jest też stałym uczestnikiem imprez literackich odbywających się w Olsztynie, takich jak slamy poetyckie czy organizowane przez MOK Papierówki (czy też wcześniejsze Rzeźnie Literackie). Mamy nadzieję, że to wyróżnienie będzie dla niego wiatrem w żagle i ważnym punktem w karierze literackiej.

Pan Wojciech pomiędzy Markiem Barańskim a Joanna Wilengowską, z Kapituły Wawrzynu - Literackiej Nagrody Warmii i Mazur



 Wawrzyn -  Literacką Nagrodę Warmii i Mazur za rok 2018 zdobyła Anna Matysiak za tom wierszy „Tyle nieznanych ryb”. Anna Matysiak mieszka w Warszawie, a wychowała się 
w Drogoszach koło Kętrzyna. Rodzina jej ojca to mazurscy autochtoni. Autorka pisze o tego konsekwencjach, o korzeniach, które nawet ignorowane dają o sobie znać. Autorką pięknej laudacji była Joanna Wilengowska, która lekko porusza się po meandrach kultury. Zrozumiałymi dla osoby nie znającej się na poezji (czyli na przykład dla mnie) słowami opowiedziała, o czym jest nagrodzony tomik. Tekst laudacji tu: tekst. Myślę, że dzięki niemu można się zainteresować tematyką wierszy Anny Matysiak, o ile ktoś jeszcze tego tomiku nie zna. Sama nagrodzona stawiła się w Olsztynie w podwójnej roli: oprócz autorki jest też wydawczynią. Jej firma wydała tomik Wojciecha Borkowskiego.



Anna Matysiak odbiera statuetkę od Marszałka Województwa Warmiński-Mazurskiego, Gustawa Marka Brzezina



Wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze dostało wydawnictwo Waldemara Mierzwy Retman za książkę „Dawne Nowe Miasto Lubawskie w stu ilustrowanych opowieściach". Nagrodę odebrał Tomasz Ciciński.


Tomasz Ciciński pojawił się na gali jako przedstawiciel wydawnictwa Retman


Oprócz części literackiej, wzbudzającej najwięcej emocji, dyrektor przyznał też tytuł Bibliotheca Bona 2018, „Amici Librorum”, Czytelnika Roku i Bibliotekarza Roku 2018. Ten ostatni tytuł otrzymała Adrianna Walendziak, osoba uczynna i kompetentna, kierująca Działem Analiz i Współpracy z Regionem. Osiem naszych koleżanek dostało też awanse na wyższe stanowiska. Bardzo się cieszymy i gratulujemy!

Dyrektor WBP, Andrzej Marcinkiewicz daje nagrodę Adriannie Walendziak




Od lewej: Marszałek Gustaw Marek Brzezin, Robert Lesiński, Krzysztof Bochus, Wojciech Borkowski,
Antoni Janowski, Anna Matysiak



Od lewej: Marszałek Gustaw Marek Brzezin ze zwycięzcami, którzy otrzymali tytuł Bibliotheca Bona -
 Jadwigą Błażewicz-Jędrych, kierującą biblioteką i Wiesławem Tkaczukiem (wójtem Kiwit)












Kasia G.