Zajęcia literacko - plastyczne... słów kilka o naszych poczynaniach z seniorami



Co może się stać, gdy połączymy moce bibliotekarek z zapałem studentów Akademii Trzeciego Wieku? Odpowiadamy szybko: wszystko! Mamy odwagę stanąć oko w oko z wymagającymi i znającymi swoją wartość seniorami i sprostać ich – często fantazyjnym – oczekiwaniom.

Robimy wiele, by w dobie rozwijających się nowych technologii seniorzy nie pozostawali w tyle. Uczymy zatem podstaw obsługi komputera, uwieczniamy w kadrze chwile i wspólnymi siłami poprawiamy jakość fotografii w programach do obróbki zdjęć, obsługujemy te straszne ustrojstwa (czyt. tablety), wykorzystując dostępne na nich aplikacje, tworzymy ze zdjęć komiksy i elektroniczne kartki okolicznościowe.

Nie zapominamy o hołdowniczkach rękodzieła wszelkiej maści. Dla nich szyjemy, dziergamy, wałkujemy placki z masy solnej, pleciemy (nie od rzeczy) kosze z gazetowej wikliny, turlamy wielkanocne jaja, zamykamy w haftowanych własnoręcznie płóciennych woreczkach suszoną lawendę dla porządnego sztachnięcia się jej kojącym aromatem i robimy jeszcze inne cuda na kiju, których słowa nie opiszą.

Spytacie pewnie, skąd czerpiemy inspiracje do naszych działań (przecież nie jesteśmy wszechwiedzące)? Ano ze zbiorów bibliotecznych, których przecież u nas całe zatrzęsienie. Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że dostęp do wiedzy mamy nieograniczony. Łatwiej nam przez to zapalić innych do poszukiwania twórczych pomysłów w książkach.

Z tej niezwykle przyjaznej konfrontacji wszyscy jesteśmy ukontentowani. Seniorzy - bo zaspokajają swoje potrzeby rozwoju, my – bo cudownie i twórczo spędzamy czas, na dodatek w doborowym towarzystwie.

I, żeby nie być gołosłownymi, prezentujemy Certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom, przyznany naszej instytucji w ramach corocznego konkursu ogłaszanego przez Prezydenta Olsztyna. Głównym celem akcji jest promowanie miejsc działających na terenie miasta, takich, jak kawiarnie, sklepy, instytucje kulturalne, użyteczności publicznej i inne, odpowiadające na potrzeby seniorów poprzez oferowanie atrakcyjnych produktów i usług. Nas seniorzy nominowali sami. I tytuł nam przyznano.

Agnieszka i Elżbieta



To tylko niewielka część zbiorów Czytelni WBP. Ziołolecznictwo, rękodzieło, rysunek, robienie witrażu. A dla tych, którzy jeszcze potrzebują inspiracji mamy albumy z pracami Zdzisława Beksińskiego i innych artystów.