Zamiast złorzeczyć na pogodę, chodź do nas!

     Jednym z powodów dla których warto odwiedzić nas w wakacje są dobre książki. Nie jest tajemnicą, że pogoda tego lata nie rozpieszcza, co jest dobrą wiadomością dla namiętnych czytelników - siedzenie na plaży albo jazda rowerem w strugach deszczu nie należą do najprzyjemniejszych. Jednak większość ludzi powieści woli czytać do  poduszki, z kotem na kolanach i kubkiem parującego kakao albo w wersji fit – zielonej herbaty. Wiemy to, dlatego nawet nie próbujemy Was namawiać do tego, żeby kryminały albo romanse czytać u nas. Są jednak książki, których nie wypożyczycie do domu, a które są naprawdę świetne. To książki z naszego Studenckiego Pogotowia. Wbrew nazwie nie są tylko dla studentów, chociaż ci sięgają do nich wyjątkowo często, ale dla wszystkich, którzy chcą zgłębić jakąś dziedzinę. Rozwój nie jest przecież zależny od wieku. My zapewniamy wszystko co potrzebne do skupienia się i spokojnej lektury. Mamy dwie Czytelnie, Pokój Cichej Pracy, komputery, skanery, drukarki i punkty ksero. W Pogotowiu znajdziecie najświeższe książki dotyczące social mediów, psychologii, prawa pracy, kultury, medycyny i nie tylko. To bez wątpienia dla wielu z nas ulubiony dział. Gdy robimy tam porządki, zwyczajnie… przepadamy. Nie ma się czemu dziwić. Studenckie Pogotowie Książkowe to prawie dwa tysiące pozycji pogrupowanych w blisko czterdzieści dziedzin, więc każdy znajdzie tam coś, co pochłonie go bez reszty. Nowe książki trafiają do niego co pół roku. Żeby nie być gołosłowną, zaprezentuję Wam moje ulubione książki. Wiele jeszcze pachnie nowością, są bardzo ładnie wydane i nadążają za tym, nad czym zastanawiamy się niemal codziennie.

     Taką książką bez wątpienia jest „Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa” Guya Standinga z przejmującym słowem wstępnym Jacka Żakowskiego. W tej części książki dziennikarz stawia zdumiewającą tezę. Nas nawet rosnąca przepaść między bogatymi i biednymi nie zmuszą do buntu. Nieprawdopodobne? Prawdopodobnie od pokoleń jesteśmy przyzwyczajeni do życia w stanie zagrożenia. Na dowód autor przytacza wielkie zmiany, które przeżywaliśmy całkiem niedawno, w XX wieku: 1918, 1939, 1945 aż wreszcie 1989 rok. Słońce wschodzi i zachodzi, komuś rodzą się nowe dzieci, starzejemy się. Tak samo teraz jak i kilkadziesiąt lat temu zastanawiamy się jak przeżyć i co jest w życiu ważne, troszczymy się o bliskich, martwimy o to by zapłacić na czas rachunki… Wszystko bez względu na zawirowania. 

     Równie ciekawą pozycją jest „Zawiść. Źródło agresji, destrukcji i biedy” Helmuta Schoecka. Autor przygląda się zjawisku zawiści zarówno jako czynnikowi negatywnemu, ale też przygląda się wykorzystywaniu go na przykład w reklamie („Sąsiedzi będą ci zazdrościć!”). Wiecie czemu porada od kolegi ze szkolnej ławki boli bardziej niż od obcego? Jeśli nie, koniecznie zajrzyjcie do tej książki.

       Znajdziecie u nas też całościową i świeżą pozycję na przykład o otyłości – pladze XXI wieku. Nie musicie czytać na forach, szukać artykułów ani weryfikować prawdziwości (bo niby jak?) badań i ich wyników. U nas znajdziecie książkę Janusza Kirenko i Anny Wiatrowskiej. Dla zainteresowanych tematem mamy świeże pozycje o różnych uzależnieniach (na przykład od pornografii internetowej, Korneliusa Rotha). Dla wielbicieli lżejszych tematów, mamy piękny i inspirujący album „Kosmetyki naturalne DIY” Leny Sokolovskiej, Jovitty Vysnuiauskiene, Migle Tylaite. Zdjęcia w książce są tak ładne, że ilustrowane produkty od razu ma się ochotę zjeść. Albo chociaż zrobić samodzielnie jakiś kosmetyk i zacząć zmieniać swoje życie na naturalniejsze.


     Nasze Pogotowie jest naprawdę wyjątkowe. Wiesz że takie mamy? Jeśli nie, zawsze możesz nas spytać, jak je znaleźć. Chyba każda i każdy z nas lubi w nim buszować, więc z przyjemnością Ci pomożemy…

Kasia

Nasz Pokój Cichej Pracy


Książkowe Pogotowie Studenckie czeka na Was na pierwszym piętrze


Kilka książek z naszego liczącego prawie dwa tysiące woluminów Pogotowia