Co ma wspólnego olsztyński bibliobus ze Zdzisławem Beksińskim?

Bibliobus Biblioteki Objazdowej WiMBP w Olsztynie na rynku w Bydgoszczy 1963 r. (W-M Biblioteka Cyfrowa)




Podczas przeglądania starych czasopism pod kątem notatek – ciekawostek, które zamieszczamy na Facebooku (Archiwalne Aktualności – polecam!), trafiłam na taki komunikat z Gazety Olsztyńskiej, z 10.06.1971:









 

Zaintrygowana notatką, zaczęłam szukać dalej. Temat był dla mnie zupełną nowością, bo 
w Olsztynie mieszkam dopiero od jakichś 10 lat. Historia bibliobusa pewnie jest dobrze znana rdzennym mieszkańcom Olsztyna (a ich dzieci pewnie znają temat z opowieści). Okazało się, że pracujący u nas Pan Andrzej był kierowcą takiego bibliobusa!
„Bibliobusy w Polsce są znane od lat 60. W 1963 roku na drogi powiatu olsztyńskiego wyruszył San H01 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Miał 24 stałe przystanki, na których czekało na niego od 800 do aż 1200 czytelników! Kursował do 1971 roku, gdy nie nadawał się już do dalszego użytku, a biblioteka nie miała środków na zakup nowego. Inicjatywę udało się wznowić w 1985 roku, gdy do tej samej roli otrzymano Jelcza 043. Kursował on do 1991 roku.”
San H01 był produkowany w Sanoku w latach 1958 – 1961. I tu uwaga, połączyłam fakty (może w sposób trochę naciągany, ale jednak:)) Zdzisław Beksiński (malarz, ojciec Tomasza, mąż Zofii) pracował w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan” w latach 1959 – 1964. Sam Beksiński był tam zatrudniony na stanowisku artystycznym (w legitymacji wpisano mu „zawód: plastik”), więc nie był szeregowym pracownikiem. Zaprojektował niesamowite  autobusy, przeszklone, przypominające amerykańskie samochody. Niestety, żaden z jego projektów nie wszedł do seryjnej produkcji. Jego pomysły były zbyt nowatorskie i odważne dla siermiężnego PRL-u. Wiele jego rysunków wylądowało w koszu. Jeśli Was ten temat interesuje, polecam stronę Autosanu: https://autosan.pl/zdzislaw-beksinski. Chociaż sam nie projektował modelu San H01, czy jest możliwe, żeby stworzył jakąś część lub oceniał efekt końcowy pojazdu, który stał się naszym bibliobusem? Mogło tak być.
W Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej można znaleźć ciekawe zdjęcia olsztyńskiego  bibliobusa, który nie wyjeżdżał poza granice ówczesnego powiatu olsztyńskiego.  Czy dziś taki pojazd mógłby wzbudzać radość z oczekiwania? Pewnie już nie, bo tysiące  e-booków 
i papierowych książek mamy na wyciągnięcie ręki. Czasy się zmieniły. Czasem (mimo wszystkich udogodnień) trochę szkoda…


A tu Jelcz 043 w całej okazałości. Według relacji Pana Andrzeja, jego kierowcy - był niebieski:



Bibliobus na ul. Boenigka przed filią nr 20 ; zdjęcie z roku 1986 (wg. odręcznej noty na odwrocie fotografii) ; autor fotografii nieznany, . (W-M Biblioteka Cyfrowa)


Kasia G.





Źródła: