Co za nami, co przed nami?


     


     Konferencja już za nami. Było ciekawie i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Prelegentów też było wielu i tematyka, którą poruszali była bardzo zróżnicowana, choć wszystko oscylowało wokół literatury, będącej tematem nam najbliższym. Konferencję otwierał Andrzej Marcinkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Przywitał zgromadzone kobiety (panie zdecydowanie dominowały liczbowo) i kilku męskich rodzynków, których obecność w zawodzie bardzo ucieszyła naszego Dyrektora.


Andrzej Marcinkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie





Joanna Burska, Dział Analiz i Współpracy z Regionem
     

     Po krótkim acz konkretnym wstępie głos zajęła Joanna Burska z WBP w Olsztynie.  Mówiła o wynikach czytelnictwa bibliotek publicznych z województwa i zmianach 
w bibliotekach w stosunku do roku ubiegłego: w księgozbiorach (zakup i ubytkowanie),
o działalności w internecie (już większość bibliotek  ma swoje strony), a także o wzroście kwalifikacji pracowników. Potem Adrianna Walendziak opowiedziała o planie szkoleniowym WBP na 2018 rok oraz o ważnych wydarzeniach w kalendarzu osób, które kochają czytanie. Nasza najgłośniejsza impreza literacka odbędzie się już w połowie maja. To Wawrzyn, czyli Literacka Nagroda Warmii i Mazur. Piszący i czytający na pewno niecierpliwią się bardzo, ale Wawrzyn już za kilka tygodni. To dobre dopełnienie pachnącego bzem  i ciepłego maja. Rozmarzyłam się, ale w sekrecie powiem, że ja też nie mogę się już doczekać. Tyle piszących osób pod jednym dachem – to nie zdarza się często! 


     Ponieważ Krzysztof Dąbkowski, Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Okręgu  SBP, musiał wyjechać z Olsztyna, Ada przedstawiła kandydata do tytułu Bibliotekarza Roku za rok 2017. To Tomasz Garwoliński, ksiądz i Dyrektor  Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” i Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kustosz i pasjonat starych druków. Bardzo mogą pomóc mu nasze głosy. To wesołe wiadomości, ale niestety są też smutniejsze: niedługo odchodzi od nas Olga Lipnicka. Żal tym większy, bo to profesjonalna bibliotekarka i bardzo uczynna koleżanka, która zawsze miała uśmiech i dużo cierpliwości. Oficjalnie żegnała ją Ada, której przy tym trochę głos się łamał, chociaż starała się trzymać fason… Po dwunastu latach pracy w naszej bibliotece i sześciu w Dziale Analiz i Współpracy z Regionem  przyszedł dla Oli czas na nowe wyzwania.



Adrianna Walendziak, Dział Analiz i Współpracy z Regionem









Olga Lipnicka, która pracowała w Dziale Analiz i Współpracy z Regionem





     
 Maciej Kilanowski, koordynator edukacyjny w Funmedia


     Potem  wystąpił Maciej Kilanowski – koordynator edukacyjny w firmie Funmedia, który opowiedział między innymi o działalności reprezentowanej firmy i jej ofercie dla bibliotek.  Bardzo interesujące było też wystąpienie dr Michała Garncarka, założyciela szkoły „Migaj Naturalnie” z Łodzi. Uświadomiłam sobie, jak rzadko myślę o osobach niesłyszących, którzy przecież żyją w tej samej rzeczywistości co my. Rzeczywistości nieprzyjaznej, bo, żeby załatwić na przykład sprawę w banku, spółdzielni, czy zarejestrować się do lekarza, najczęściej trzeba tam zadzwonić. „Milczący cudzoziemcy” to piękne, ale i smutne określenie ludzi, którzy nie słyszą. Na szczęście nasze koleżanki Agnieszka i Asia pilnie uczą się języka migowego, więc nawet jeśli takie osoby pojawią się w naszej bibliotece, jest duża szansa, że się dogadamy.


     
                      Adam Rauba, Prezes Fundacji ProActione (przy mikrofonie) i Michał Garncarek, założyciel szkoły Migaj Naturalnie


       Po przerwie mogliśmy wysłuchać Natalii Gromow, Dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, która wyjaśniła różnicę między sponsoringiem, a mecenatem. Zastanawialiśmy się, co biblioteka może dać biznesowi. Potem Natalia Gwiazda, Kierowniczka Centrum Książki w Olsztynie przedstawiła  nowy, wygodny serwis książkowy biblio-book.pl.

Natalia Gromow, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni




Natalia Gwiazda, Kierowniczka Centrum Książki w Olsztynie


 

      Jan Kośbiel, redaktor naczelny i założyciel pruszkowskiego wydawnictwa JanKa opowiadał o nowościach wydawniczych. Mówił też o swoim wydawnictwie, misji
i trudnościach na jakie trafiają literaccy debiutanci. Potem występował Romuald Karaś, autor książki „Klątwa i cud”, a osoby zainteresowane nauką języka migowego mogły uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez dr Michała Garncarka i Adama Raubę Prezesa Fundacji ProActione w Olsztynie.




Jan Koźbiel, redaktor naczelny i założyciel wydawnictwa JanKa




Romuald Karaś, autor książki „Klątwa i cud”

Oby częściej takie spotkania!

Kasia