O książkach godzinami...

     Myślimy klub książki i oczami wyobraźni widzimy grupę ludzi, miłośników (niekoniecznie znawców) literatury (każdej), którzy spotykają się ze sobą, aby porozmawiać na temat książek. I taki też klub chcieliśmy założyć, co, mamy nadzieję, nam się udało i zachęcamy was do zagoszczenia się w nim. Zanim jednak nas odwiedzicie, przeczytajcie, dlaczego warto. Chcąc wam przybliżyć założenia klubu książki, zajrzałam do „Encyklopedii książki”, by przekonać się, co na to fachowcy. I bardzo zaskoczyła mnie definicja tego hasła, okazuje się, że ma ono również inne znaczenie, niż to podane na początku przeze mnie. W XIX wieku wprowadzono sprzedażowo-wysyłkowe kluby książki, które do dzisiaj funkcjonują, ale już chyba z coraz mniejszą popularnością. Póki co, można więc należeć do dwóch różnych klubów książki – w jednym kupować, w drugim dyskutować! U nas można za darmo książkę pożyczyć i również za darmo o niej porozmawiać/posłuchać J.



Dla kogo klub? Dla każdego młodego (ciałem i duchem), kto w jakimkolwiek stopniu interesuje się literaturą. Udowodnimy wam, że nie trzeba być polonistą, ani krytykiem literackim, aby rozmawiać o książkach. Wystarczy chęć podzielenia się swoimi wrażeniami po lekturze. A jeśli nie lubicie rozmawiać, czujecie opór przed wyrażaniem swoich ocen, nie widzimy przeszkód byście tylko przysłuchiwali się naszym dyskusjom. Może nadejdzie dzień, w którym i wy przemówicie? Nie przeczytałeś książki albo nie spodobała ci się wybrana lektura? Nie szkodzi, przyjdź posłuchać, co inni myślą na jej temat. Jeśli się przyznasz to będziemy unikać spoilerów 😊.

Po co? Żeby spotkać innych bibliofilów, pochwalić się swoją biblioteczką i listą przeczytanych książek (albo listą książek do przeczytania). Żeby inspirować innych do odkrywania tego, co jeszcze nieodkryte. Żeby wyznaczać sobie literackie wyzwania (nigdy nie przeczytasz kryminału? A może daj się namówić i spróbuj?). I pewnie każdy znajdzie inny właściwy powód.

Jak często i jak długo? Cyklicznie, raczej co miesiąc, chyba że będziemy chcieli częściej (czemu nie?). Spotkania około 2 godzinne, ponieważ ograniczają nas godziny otwarcia biblioteki. Nie możesz  być  na  całym  spotkaniu?  Spokojnie,  to  nie  lekcja,  możesz  wejść  i wyjść w trakcie rozmów.

Co czytamy? Wspólnie wybieramy książki, mogą być to książki zalecone przez Instytut Książki, ale mogą być to też tytuły zaproponowane przez uczestników i moderatora, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia! Wystarczy otworzyć się na nowe, nieznane.



     To jak? Przekonaliśmy cię, że warto do nas dołączyć? W takim razie notuj: następne spotkanie odbędzie się 17 stycznia o godzinie 17:00 w Pokoju z widokiem w Starym Ratuszu. Porozmawiamy o dwóch książkach: „Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi” Magdaleny Skopek i „Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta” Claire North (książki dostępne w Czytelni WBP!). Obecność obowiązkowa!


Ula